What’s On

Everything going on in the SU and at The Hangar, from colour runs to karaoke and everything in-between

 


The Students’ Choice Awards give students the opportunity to nominate the University of Worcester academic and support staff that have had a positive impact on them during their time at Worcester. The last two year's have been a huge challenge for everyone at Worcester, and nominating staff in the Students' Choice Awards is a great way to show them how appreciated all their hard work and effort has been.

We're pleased to announce the shortlists for this year's SCAs:


Acting Provost Award for Excellence in Teaching
Rachel Kyte - School of Allied Health and Community
Rachel Ammonds - School of Arts
Kaytie Holdstock - School of Education
Ruth Stacey - School of Humanities
Amy Johnson - School of Psychology
Steven Coles - School of Science and the Environment
John Francis - School of Sport and Exercise Science
Samantha Meredith - Three Counties School of Nursing and Midwifery
Andrew Robinson - Worcester Business School

______________________

Award for Exceptional Personal Academic Tutor
Ruth Jones - School of Allied Health and Community
Chris Pearce - School of Arts
Kate Morley - School of Education
Jack McGowan - School of Humanities
Amy Johnson - School of Psychology
Steven Coles - School of Science and the Environment
John Francis - School of Sport and Exercise Science
Tina Dennis - Three Counties School of Nursing and Midwifery
Catharine Ross - Worcester Business School

______________________

Excellence in Doctoral Supervision
Karen Blackmore - School of Education
Stephen Parker - School of Education
Ian Maddock - School of Science and the Environment
Robin Bell - Worcester Business School

______________________

Module Excellence Award
Christopher Russell - School of Allied Health and Community
Tanya Gledhill - School of Arts
Ellie Hill - School of Education
Lucy Arnold - School of Humanities
Laura Scurlock-Evans - School of Psychology
Kate Ashbrook - School of Science and the Environment
Andrea Faull & Michelle Morgan - School of Sport and Exercise Science
Samantha Meredith - Three Counties School of Nursing and Midwifery
Kay Emblen-Perry - Worcester Business School

______________________

Outstanding Lecturer Award
Mark Odam - School of Allied Health and Community
Rachel Ammonds - School of Arts
Phillip Woodward - School of Education
Ruth Stacey - School of Humanities
Blaire Morgan - School of Psychology
Steven Coles - School of Science and the Environment
Karen Broughton - School of Sport and Exercise Science
Tina Dennis - Three Counties School of Nursing and Midwifery
Andrew Robinson - Worcester Business School

______________________

SERCC of the Year
Andrew Taylor- School of Education
Blaire Morgan - School of Psychology
Jaime Guinan - School of Sport and Exercise Science

______________________

Extra Mile Award for Support Staff
Paula Armstrong - Student Services
Lewis Arnold - School of Sport and Exercise Science
James Grant - School of Sport and Exercise Science
Mark Cook - School of Science and the Environment
Noel Egginton - School of Science and the Environment
Tracey Richards - School of Science and the Environment
Sue Hudson - Made

______________________

Sustainability Award
Julius Aleksa, Ira Spiridonova, Joe Toft, Phoebe West - Digital Creative Assistants
Megan Asbury - Green Impact Project Assistant
Penny Kitchener - EA to the Director of Sustainability
Matt Smith - Energy Officer
Jessica Tasney - Eco-Housing Coordinator

______________________


Winners of the SCAs will be announced at our awards ceremony on Monday 16th May.